Про багатошаровий одяг гірськолижники знають не з чуток, а ось турист-початківець найчастіше навіть не замислюється про нюанси вибору. Але для всіх важливі тепло, затишок та комфорт. Співробітники магазину "Хан-Тенгрі" знають, як цього досягти!

многслойный принцип одежды

Головне, що враховує виробник – сучасний спортивний одяг включає три автономні шари, кожен з яких виконує свої функції:

Перший – базовий (термобілизна) – регулює вологість тіла.
Другий – середній шар (толстовки, штани, тонкі пуховики, жилети, кофти, пулони) – забезпечує ізоляцію та тепло.
Третій – верхній (куртки, костюми, штани) – захищає від опадів (дощу, граду, снігу, холодного туману) та вітру.


Принцип багатошаровості забезпечує необхідний захист, тепло та комфорт. При цьому не важливо, чим ви займаєтесь. Можна вирушати у похід, на рибалку, займатися спортом, влаштувати сімейне свято на природі чи організувати активний відпочинок для друзів. Простота та зручність полягають у тому, що шари одягу легко змінюються залежно від ступеня навантаження та змін погоди.

Базовий шар: зайва волога тілу не потрібна
Щоб зробити правильний вибір та не викинути гроші на вітер, необхідно визначитися з тим, що нам потрібно від термобілизни. Адже воно безпосередньо контактує із нашою шкірою.

термобелье

Насамперед термобілизна має бути гідрофобним. Не секрет, що під час активної діяльності людина інтенсивно потіє. Завдання нижньої білизни відводити вологу від шкіри, перешкоджаючи переохолодженню взимку, та зберігати прохолоду у літній сезон.

При виробництві термобілизни можуть використовуватися як синтетичні (Polartec Power Stretch Pro, Pontetorto, FielSensor®), так і натуральні тканини (вовна). Бавовна має безліч плюсів, але одяг з котону краще залишити вдома, коли вирушаєте в екстремальний похід. Бавовна накопичує вологу, що зовсім не потрібно, коли зверху ще кілька шарів одягу.


Купуючи необхідний комплект, слід звернути увагу на структуру, еластичність та товщину матеріалу, з якого він виготовлений. Ці характеристики впливають на швидкість випаровування вологи, ступінь прилягання білизни, комфорт при русі та теплоізоляцію.

Вирушаючи за покупкою, варто визначитися, за якого виду активності вона використовуватиметься. Універсальний варіант – вироби із Polartec. Вони підійдуть не лише спортсменам, а й усім любителям активного відпочинку. Одяг з цього матеріалу не мнеться, легко стирається, швидко сохне, зручний, практичний і підходить не тільки дорослим, а й дітям.

термобелье

Середній або другий шар: утеплюємося
До обов'язків другого шару входить збереження тепла та відведення вологи ще далі від тіла. Найкращі матеріали в гірськолижному одязі не лише затримують тепле повітря, але й забезпечують необхідну вентиляцію, коли ви починаєте перегріватися. У теплу погоду іноді можна обійтися без середнього шару, але холодні дні він повинен бути обов'язково.

Як другий шар рекомендується використовувати одяг з флісових тканин різного ступеня щільності, пухові вироби або одяг зі штучними утеплювачами. Знову ж таки унікальна шерсть Меринос, залишається надійною та теплою навіть у вологому стані.

второй слой

Фліс - це матеріал з ворсистою структурою, в ньому зберігається прошарок повітря, завдяки чому одяг з такого матеріалу є відмінним утеплювачем. Це ціла родина тканин різної щільності, що має широкий спектр застосування у всіх видах зимового одягу. Ворс може бути різною довжиною, одностороннім або двостороннім. Чим ворс довше, тим теплоізоляція краще в такому одязі буде тепліше.

Класичний фліс - такий як Polartec® із поліестеру та інших синтетичних матеріалів забезпечує теплом у різних умовах. Флісовий одяг легкий, що дихає і зберігає тепло навіть у вологому стані. Крім того, ці тканини швидко сохнуть. За своїм співвідношенням теплоємності до ваги тканини фліс перевершує навіть шерсть. Фліс широко застосовується у виробництві гірськолижних костюмів та одягу для туризму.

Як і у випадку з термобілизною, флісовий одяг пропонується з різним ступенем щільності і позначається виходячи з ваги в грамах на квадратний метр, наприклад, Polartec 100, Polartec 200 або 300.

Легкий – для аеробної активності або використання у м'якому кліматі.
Середній для помірної активності або для прохолодного клімату.
Дуже теплий – для низької активності чи холодного клімату.

слой утепления
Пухові вироби Усім відомо, що найтепліший зимовий одяг робиться на основі пуху. Для дуже холодних і сухих погодних умов краще гусячого пуху не придумаєш. Головний недолік пуху - він повинен бути сухим, щоб підтримувати свої теплоізолюючі властивості. Хоча ця проблема вже не така актуальна. У сучасному якісному пуховому одязі пух проходить спеціальну обробку для того, щоб стати водостійким і зберігати свою пружність навіть під впливом вологи. Гусячий пух є найкращим природним утеплювачем. Безперечною перевагою є легкість такого одягу, вага деяких моделей не перевищує 150г.  

Завдяки високому ступеню стиснення за бажання подібні речі можна дуже компактно скласти в їхню власну кишеню. А це дуже важливий фактор під час вибору гірськолижного одягу. Серед найкращих виробників особливо хочеться виділити Yeti, The North Face, Marmot.

Пуховий жилет - відмінний варіант для комбінації шарів, він може чудово використовуватися як зовнішній в осінньо-весняний період або під яскравим альпійським сонечком. Зовнішній шар такого одягу, як правило, зроблений з вітро та волого захищаючих матеріалів.

Шерсть – Якщо і використовувати шерсть як середній шар, то це має бути одяг з шерсті Merino - суперлегкий, міцний і м'який на дотик. Вона не колеться, і тому її важливість як утеплювач дуже висока. Вовняні вироби для середнього шару зараз дуже популярні. Вони представлені жилетами, кофтами та пулонами, з капюшонами та без. Шерсть Меріно може вбрати вологу до 30% від власної ваги, перш ніж ви відчуєте вогкість, чудово дихає і не вбирає запахи тіла. До речі, такий одяг ще антистатичний і не такий сприйнятливий до вогню. Як і у виробах з інших типів тканини, вовняний одяг характеризується питомою щільністю. Останнім часом все більше виробників гірськолижного одягу та одягу для туризму застосовують шерсть Меріно у своїй продукції, хтось як добавка, хтось як основа.

Верхній шар: надійний захист
Погодні умови визначають вибір одягу. Виходячи з цього, розрізняються і варіанти захисного шару: "холодний" (одяг не промокає і не продувається) або "утеплений" (верхній шар, що не промокається, а під ним - утеплювач).

защитный слой одежды

Призначення такого одягу – захист від опадів та пронизливого вітру. Вона має бути легкою та практичною. Якщо куртка або вітровка сковуватимуть рухи туриста, то це не найкраще позначиться на його настрої та самопочутті.

При виборі верхнього одягу головне – визначитися, в яких умовах вона носитиметься. Варто звернути увагу на кілька важливих моментів:

  • Міцність верхнього шару одягу, щоб вітер і вода не могли проникнути всередину.
  • Вентиляція. Пот не повинен накопичуватися всередині.
  • Крій. Ми одягаємо куртку поверх двох шарів. Нам має бути комфортно, зручно та без обмеження рухів.

Верхній одяг умовно поділяють на кілька категорій. Визначившись, куди ми збираємось у ній ходити, можна вирушати за покупкою.

Універсальний і надійний варіант - водонепроникний і дихаючий одяг. Комфорт буде забезпечений за будь-якої погоди, особливо це цінується в холодну пору року та в місцях із суворим кліматом. У виробництві одягу використовуються сучасні мембранні тканини (Gelanots, Polartec Neoshell, Gore-Tex, Dermizax, Event та інші). Вони забезпечують гарний захист від вітру, дощу, снігу та забезпечені додатковою вентиляцією.

І на останок

  1. Купуючи туристичне екіпірування, слід звертати увагу не тільки на його зовнішній вигляд, але і на якість. І, перш за все, одяг має бути зручним. Лише в цьому випадку ви зможете почуватися комфортно і впевнено.
  2. Багато залежить і від ваги екіпірування. Тяжкий одяг сковуватиме рухи. Краще віддати перевагу легким виробам, які у разі потреби можна швидко скласти у рюкзак.
  3. Вибираючи одяг для туризму, не потрібно надмірно прагнути економії – втрата здоров'я обійдеться дорожче. Наприклад, проста білизна не зможе замінити професійну. Останнє має унікальні властивості. Воно добре відводить вологу, не допускає переохолодження чи перегріву. Крім того, воно дуже швидко сохне на тілі, чого не скажеш про традиційну білизну.
  4. До вибору речей необхідно підходити розумно та обдумано. Для того, щоб захиститися від холоду, сучасним людям необов'язково перетворюватися на капусту, надягаючи десяток кілограмів різного одягу. Достатньо буде кількох елементів правильно підібраного спортивного екіпірування, що враховує принцип багатошарового. У результаті турист отримує одні плюси: економія місця, сил, грошей та часу.