Ingress Protection Rating (у перекладі з англійської мови – ступінь захисту від проникнення) – система класифікації ступенів захисту оболонки електроустаткування та інших пристроїв від проникнення твердих предметів, пилу та води відповідно до міжнародного стандарту IEC 60529 (DIN 40050, ГОСТ 14254).

 

Під ступенем захисту розуміється спосіб захисту, що перевіряється стандартними методами випробувань, який забезпечується оболонкою від доступу до небезпечних частин (небезпечних струмоведучих та небезпечних механічних частин), потрапляння зовнішніх твердих предметів та (або) води, рідин всередину захисної оболонки.

 

Маркування ступеня захисту оболонки електрообладнання здійснюється за допомогою міжнародного знаку захисту (IP) та двох цифр, перша з яких означає захист від попадання твердих предметів, друга від проникнення води.

 

Перша цифра означає ступінь захисту від проникнення твердих частинок:

 

0 – Оболонка не забезпечує захист електроустаткування від доступу до небезпечних частин або від проникнення зовнішніх твердих предметів.

1 – Оболонка забезпечує захист від доступу до небезпечних частин великої поверхні тіла або предметів до 50 мм, не захищає від свідомого контакту з поверхнею.

2 – Оболонка забезпечує захист від доступу до небезпечних частин пальцем або предметом розміром не менше 12,5 мм.

3 – Оболонка забезпечує захист від доступу до небезпечних частин інструментом або предметами розміром до 2,5 мм.

4 – Оболонка забезпечує захист від доступу до небезпечних частин за допомогою дроту чи предметів до 1 мм.

5 – Оболонка забезпечує захист від доступу до небезпечних частин за допомогою дроту, а також запобігає потраплянню високодисперсного пилу. Дрібнодисперсна може проникати всередину, проте це не порушує роботу пристрою. Повний захист від контакту з електронною частиною пристрою.

6 – Оболонка забезпечує повний захист від контакту з внутрішньою частиною електричного приладу, а також повністю запобігає попаданню пилу на електронну частину пристрою.

 

Друга цифра означає ступінь захисту від проникнення рідин, частіше цю характеристику називають водонепроникністю:

 

0 – Відсутність захисту електронної частини пристрою під час потрапляння вологи або води.

1 – Забезпечення повного захисту електронної частини та збереження працездатності пристрою від води, що вертикально капає.

2 – Забезпечення повного захисту електронної частини від вертикально крапельної води при зміні робочого положення пристрою на кут до 15 градусів.

3 – Забезпечення повного захисту електронної частини пристрою від дощу або попадання бризок вертикально, а також під кутом до 60 градусів.

4 – Повний захист та збереження працездатності при попаданні бризок на зовнішню частину пристрою під будь-яким кутом.

5 – Захист електроніки пристрою від попадання на зовнішню частину приладу водяних струменів під різним кутом.

6 – Повна захищеність при зовнішній дії сильних водяних струменів або впливу морської хвилі. У разі потрапляння крапель води всередину вона не порушує працездатність електронного пристрою.

7 - Збереження повної працездатності електронного пристрою при короткочасному зануренні у воду на глибину до 1 метра. Безперервна робота у зануреному стані не передбачається.

8 – Повна захищеність внутрішньої частини електрообладнання при зануренні на глибину понад 1 метр тривалістю понад 30 хвилин. Припускає можливість безперервної роботи пристрою у зануреному режимі.

 

Примітка: Часто захист від потрапляння рідин автоматично забезпечує захист від проникнення. Наприклад, пристрій, що має захист від рідини на рівні 4 (пряме розбризкування) автоматично матиме захист від потрапляння сторонніх предметів на рівні 5

 

#hantengry #han_tengry #niko